De Wiener Werkstätte waren inspiratiebron voor de Tsjechische Artel Coöperatieve (begin 20ste eeuw tot 1924), kunstambachtelijke ateliers voor keramiek, textiel, tapijten, meubelen en metaalwaren. De bezielers van deze beweging, kunstenaars, ontwerpers en ambachstlui, wensten meer aandacht te besteden aan het esthetisch karakter van dagdagelijkse gebruiksvoorwerpen. Zij waren een centrum van vooruitstrevende vormgeving. Zij brachten hun ontwerpen als een collectief op de markt. In tegenstelling tot commerciële ondernemingen was de Artel Coöperatieve hoofdzakelijk gedreven door ideologische en kunstzinnige uitgangspunten. Onder andere volgende kunstenaars maakten deel uit van Artel: Jaroslav Benda, Pavel Janak, Helena Johnova, Marie Teinitzerova en Otakar Vondracek. De Coöperatieve verkocht de ontwerpen via verschillende shops. Via tentoonstellingen zorgden ze voor de nodige publiciteit.
ism het UPM – Museum toegepaste kunsten Praag
31 oktober > 7 februari 2010 Siegfried De Buck
Juweelontwerper en zilversmid - Overzichtstentoonstelling
Siegfried De Buck is op 24 augustus 2009 zestig jaar geworden. Ter gelegenheid daarvan presenteert Design museum Gent een overzicht van zijn werk.
Als hedendaags juweelontwerper en zilversmid speelt Siegfried De Buck een belangrijke rol in de ontwikkeling van de Belgische edelsmeedkunst. Zijn carrière, waarin vakmanschap en elegantie centraal staan, omvat meer dan 30 jaar en getuigt van een grote persoonlijkheid. Door zijn voortdurende drang naar vernieuwing ontstaan binnen zijn vormgeving, verschillende stijlperiodes. Vanuit zijn gevoel voor materialen laat de vormgever edele en niet-edele materialen versmelten tot unicums.
www.siegfrieddebuck.be
In dit twintigste herdenkingsjaar van de val van de Muur is het Ostalgie troef. Ostalgie, van het onschuldige soort dan, is het verlangen naar het dagelijks leven ten tijde van de DDR. Het woord is een samensmelting van de woorden Ost en Nostalgie.
26 februari > 6 juni 2010The Scandinavian Touch in Belgian Furniture
1951-1966
De tentoonstelling visualiseert de resultaten van het onderzoek naar de invloed van het Scandinavische meubilair op Belgische ontwerpers in de naoorlogse periode, handelt over de betekenis van het Scandinavische modernisme en de invloed op het Belgische modernisme.
Volgens stilistische en technische parameters werd een selectie gemaakt van Scandinavische meubels die als inspiratie dienden voor een Belgisch meubel, binnen de periode 1951-1966
In een tiental cases wordt een Belgisch meubel gepresenteerd naast de Scandinavische tegenhanger. Typerend hierbij is de focus op het esthetische en het kwalitatieve aspect van het meubel. De aandacht gaat naar de eigenheid en het texturale karakter van het materiaal. Het meubel wordt geanalyseerd in zijn constructie en detaillering.
De bredere context van ieder meubel wordt getoond met tekstpanelen, fotomateriaal en ontwerptekeningen.
Ism de Associatie van Hogescholen en Universiteit Hasselt
26 februari > 6 juni 2010Richard Hutten
De Rotterdammer Richard Hutten (°1967) is wel één van de bekendste en meest onconventionele Nederlandse ontwerpers.
Hij studeerde af in 1991 aan de Design cademy in Eindhoven en verwierf al vrij snel internationale erkenning.
Met zijn eigen designstudio maakt hij meubel-, product-, interieur- en tentoonstellingsontwerpen.
Hutten is conceptueel ontwerper, maar zijn ontwerpen zijn stuk voor stuk heel functioneel. Vaak heeft het object zelfs meerdere functies.
Design museum Gent geeft Hutten de opdracht de
tentoonstelling zelf vorm te geven. Het resultaat zal er naar te zien zijn en zal de overtuigende typerende hand van Hutten laten zien.
31 maart > 20 juni 2010Transit Cases: stoelen uit Mexico
De tentoonstelling Transit Cases Stoelen uit Mexico toont zitmeubilair ontworpen voor diverse contexten van zonnestoelen, schoolbanken, verchroomde Coronastoelen, tot een mobiel trapelement.
De presentatie gebeurt volgens verschillende thema's:
Aan Zee
Design voor Iedereen
Design voor de Elite
Tijd voor Ontspanning
Ruimte voor Gesprek
Speelse Attitudes.
De tentoonstelling illustreert gelijkenissen en contrasten tussen hedendaagse objecten en historische voorbeelden, waarbij precolumbiaans, koloniaal en modern Mexicaans erfgoed in de kijker wordt gezet. Transit Cases verenigt drie verschillende aspecten van het Mexicaanse meubeldesign
meer info over Transit cases
Op het gebied van grafische vormgeving en druktechnische afwerking kan Vlaanderen trots zijn op zijn boekproductie. In de afgelopen decennia heeft de Vlaamse boekverzorging een serieuze inhaalbeweging gemaakt en dat levert pareltjes van vormgeving en drukwerk op. Het is dan ook een goede traditie van de Vlaamse Uitgevers Vereniging en het Plantin Genootschap om jaarlijks de Plantin-Moretusprijzen voor de best verzorgde boeken in Vlaanderen uit te reiken. Deze prijzen bekronen boeken die zich onderscheiden door hun verzorgde vormgeving, illustratie en grafisch-technische productie.
29 mei >29 augustus 2010De stille kracht van thee
Thee is ongetwijfeld de meest populaire drank ter wereld, met de langste en rijkste geschiedenis. Achter een kopje thee schuilt 5000 jaar theecultuur. Voor de Japanners gaat theedrinken samen met een uitgebreide spirituele ceremonie, terwijl de Russen zich rondom een samovar scharen om gezellig wat te praten.
In Engeland zweren de Britse lady’s bij hun afternoon tea, terwijl in Marokko theeschenken eerder een mannenzaak is. India is ’s werelds grootste theeleverancier terwijl de oorsprong van dit hele verhaal zich afspeelt in het machtige China, waar, volgens de overlevering, keizer Shen Nung omstreeks 3000 v. C. voor het eerst – door een toevallige lentebries – theeblaadjes in zijn kokende waterketel vond.
Ter gelegenheid van de presentatie van het boek “De Stille Kracht van Thee” (auteur: Ann Vansteenkiste; uitgeverij: Davidsfonds Leuven) toont Design museum Gent een kleine selectie uit zijn collectie theepotjes, theeschepjes, theekopjes en theebussen.
3 juli > 24 oktober 2010Piet(er) Stockmans
Een meesterlijk dilemma - Design in porselein
Al meer dan 40 jaar koestert Piet Stockmans (° 1940) het medium porselein in al zijn facetten: hij ontwerpt industrieel geproduceerd serviesgoed, hij vervaardigt ambachtelijke objecten en hij creëert artistieke installaties.
In zijn werk vloeien vorm en inhoud in elkaar. Hierbij speelt de herhaling een belangrijke rol. Het repetitieve eigen aan het industriële proces vertaalt zich tot een
artistiek expressiemiddel in zijn werk.
Door zijn origineel, veelzijdig en grensverleggend omgaan met porselein, bekleedt Stockmans een unieke plaats in de Vlaamse designwereld en is de tentoonstelling meer dan verdiend.
3 juli > 24 oktober 2010Super Normal: Sensations of the ordinary
Jasper Morrison en Naoto Fukasana, samenstellers van de tentoonstelling, stellen zich de vraag waarom zoveel ontwerpen de alledaagse test niet doorstaan? Waarom verdwijnt “Normal” en wanneer het weg is, hoe gaan we het vervangen? Is schoonheid enkel een kwestie van look of kan er meer zijn dat er toe bijdraagt? Wat maakt een ontwerp sterk en hoe komt het dat sommige designs met de jaren beter worden? Enkele van de ontwerpen die in het verhaal aan bod komen: de “Rex” aardappelschiller, het Bialetto expresso apparaatje, het krukje van Alvar Aalto, …
3 juli > 24 oktober 2010Nilton Cunha: Good Luck!
Sterkshofopdracht
Voor het Zilvermuseum Sterckshof realiseerde Nilton Cunha het werk Good Luck, waarin drie afgeronde driehoeken zich, zoals bij een klaverblad, intuïtief tot een geheel gevormd hebben en op een groot, onregelmatig vlak in witte corian werden geplaatst. Good Luck is voor Nilton Cunha de emanatie van twee culturen, die voor hem mettertijd complementair en complexer geworden zijn. Deze symbiose brengt zijn geluk en vreugde tot volle bloei.
20 november 2010 > 27 februari 2011Maarten Van Severen .03
De geschiedenis van een icoon
In 2009 werd “The Maarten Van Severen Foundation” opgericht. Eén van de doelstellingen bestaat erin initiatieven te stimuleren en samenwerkingsverbanden aan te gaan om het werk van Van Severen levendig te houden.
In dit kader past de tentoonstelling “Maarten Van Severen .03”.
Aan de hand van verschillende modellen, prototypes, tekeningen en foto’s wordt de ontwikkeling geschetst van de “.03”, de stoel waarmee Maarten Van Severen internationale bekendheid heeft verworven.
20 november 2010 > 27 februari 2011Art nouveau en art deco uit Nederland
Een selectie uit de collecties van het Drents Museum Assen
Aan de hand van objecten uit de collectie van het Drents Museum Assen wordt een overzicht gebracht van de Nederlandse toegepaste kunsten uit de periode ca. 1885-1935.
Een ware bloeiperiode in de geschiedenis van de Nederlandse kunst, waarvan het belang nauwelijks onder doet voor dat van de Gouden Eeuw.
Kenmerkend is dat veel kunstenaars zich op meerdere werkterreinen hebben begeven, veelal gedreven door
de wens een breder publiek te bereiken dan de gegoede elite.
“Fantasy Design in Community” is een internationaal designeducatiefproject waarin kinderen en jongeren van vier Europese landen – België, Denemarken, Finland en Spanje – betrokken zijn. Zij gaan de uitdaging aan om vorm te geven aan een stukje van hun eigen leefomgeving. In elk van de deelprojecten werden de kinderen en jongeren samen met professionele designers. De resultaten van dit project, alsook de designprocessen, komen aan bod in een ludiek vormgegeven tentoonstelling.
26 maart > 13 juni 2011L’Objet Sublime
Franse keramiek 1875-1945
Met ongeveer driehonderd uitgelezen stukken uit een privé-verzameling wordt de geschiedenis van de Franse keramiekkunst uit een uiterst boeiende periode vertelt: van het eerste japonisme over de art nouveau en art deco tot de verschillende reacties daartegen. De nadruk ligt op sleutelfiguren als Chaplet, Carriès, Delaherche, Lenoble en Decoeur, maar er worden ook vele anderen belicht.
Zomer 2011Destroy Design
Deze tentoonstelling wil een analyse aanbieden van een unieke benadering van twee verschillende maar verbonden terreinen; de tentoonstelling zal focussen op de complexe verhouding tussen de sterrenstatus van hedendaagse designers en kunstenaar (die op consumptie gebaseerd is) en stelt de voortdurend veranderende positie en het belang van het object in de geïndustrialiseerde wereld van vandaag in vraag.
i.s.m. Collection Frac Nord-Pas De Calais, Duinkerken
Zomer 2011Esprit Porcelaine
hedendaags kunstporselein
In 1768 vond men in de buurt van Limoges voor porselein geschikte exploiteerbare beddingen.
Vanaf het begin van de productie, ontwikkelde de bekendheid van het porselein van Limoges zich dusdanig dat de naam van de stad synoniem is geworden met porselein.
In 1984 ontstond “Esprit Porcelaine” een denktank, een pool van creatieve keramisten. Al 25 jaar werken ontwerpers, ambachtslui, kunstenaars en beeldhouwers heel divers en benaderen ze de kunst van het vuur op verscheiden manieren.
Het is de betrachting van het collectief om een relatie tussen de kunstenaar en de porseleinindustrie in Limoges te stimuleren, alsook het creëren van innovatieve producten en aldus leiden tot een heropleving van “Les arts de la table” .
i.s.m. “Esprit Porcelaine” uit Limoges
najaar 2011Die Essenz der Dinge
Een tentoonstelling van Vitra Design Museum Weil am Rhein
Gaan we, nu het crisis is, bezuinigen op materialen en kiezen voor producten met een langere levensduur? Of staat modern design sowieso voor efficiëntie?
De tentoonstelling “De kunst van het reduceren” keert terug naar de basis. Of liever: naar design dat de “kunst van het reduceren” illustreert. Vereenvoudiging is immers niet alleen een richtinggevend principe in de geschiedenis van de designwereld, tijdens haast alle stormachtige periodes op economisch vlak treedt het eens zo hard op de voorgrond.
De tentoonstelling zoekt de verklaring achter de rationele designlogica in aspecten zoals het productieproces, ruimtelijke beperkingen of esthetische trends. Designiconen van le Corbursier en Gerrit Rietveld tot Eero Saarinen worden omkaderd met gelijkaardige voorbeelden uit o.a. de mode, food design en de kunstwereld.
28 oktober 2005 > eind 2011De
collectie Alonso
van art nouveau tot Studio Glass Movement
De
verschillende kwaliteiten en technische mogelijkheden van glas wisten
de heer Alonso verschillende decennia geleden te bekoren. Sindsdien is
het voor hem een ware passie om kristal en glaswerk te verzamelen.
De collectie Alonso is heel verscheiden, zowel qua vormen als qua technieken.
Ze beslaat de periode van het eind van de 19de eeuw tot ca. 1990: van art
nouveau tot Studio Glass Movement.
De tentoonstellingen van de laatste jaren vindt u in het archief
van de tentoonstellingen.